top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Barış Metin

Epilepsi Nöbetleri ve Yapılması-Bilinmesi Gerekenler

Epilepsi sıklığı tüm dünyada yaklaşık binde 7 dir. Bu da ülkemizde yarım milyona yakın epileptik birey olduğunu gösterir. Epilepsi ve epilepsi nöbetlerinin nadir rahatsızlıklar olmadığını söyleyebiliriz. Hastalık her yaşta başlayabilir. Başlangıç yaşı yenidoğan döneminden yaşlılığa kadar değişkenlik

gösterir. Genellikle yaşam boyu devam eden bir rahatsızlık olmasına karşın bazı bireylerde yaş ilerledikçe nöbetler kaybolabilir.

Epilepsi nöbetleri çok farklı biçimlerde karşımıza çıkar. Bazı nöbetlerde kişi fazla hareket etmez, sabit bakma ve donma tarzı davranışlar görülür. Ancak bazı nöbetlerde de yere düşme, kasılma ve vücutta atmalar olur. Özellikle düşme ve kasılmanın eşlik ettiği bu büyük nöbetler tehlikeli olabilir. Çoğu nöbette hastanın acile götürülmesine veya 112 bin aranmasına gerek yoktur. Ancak etrafta bulunan kişilerin ne yapacağını bilmesi gerekir

Epilepsili yakını olan kişilerin bana en sık sordukları sorular “nöbet olunca ne yapmalıyız ve acile gitmemize gerek var mı” dır. Eğer kişi hayatında ilk kez nöbet geçiriyorsa, solunum güçlüğü varsa, nöbetten sonra kendine gelemiyorsa, nöbet 5 dakikadan uzun sürüyorsa, nöbet sırasında kendini yaralamışsa, nöbet suda geçirilirse, kişide diyabet, kalp hastalığı veya gebelik varsa hemen 112 aranmalıdır. Epilepsili birey daha önceki geçirdiği nöbetlerin aynınu geçiriyor ve bu nöbetler kısa sürüyorsa hastayı hastaneye götürmeye gerek yoktur.

Nöbet geçiren birini görünce öncelikle sakin olun. Eğer 112 yi aramanız gereken durumlardan biri yoksa kişiyi yavaşça yere yatırın ve nöbet bitene kadar yanında kalın. Başının altına yumuşak birşey koyun. Etraftaki zarar verici , kişinin çarpabileceği, üzerine düşebilecek eşyaları uzaklaştırın. Nöbet geçiren kişiyi sol tarafına çevirerek nefes almasını kolaylaştırabilirsiniz. Kravat gibi nefes almayı zorlaştıracak kıyafetlerle ve gözlük gibi kırılabilecek şeyleri çıkarın. Kişinin üzerinde bir hastalığı olduğunu belirten tıbbi bir uyarı yazısı (bileklik vb.) olup olmadığına bakın. Nöbet 5 dakikayı geçerse 112'yi arayın. Kişi uyanınca ona durumu açıklayın ve evine dönmesine yardımcı olun.

Nöbet geçiren birini görünce şunları sakın yapmayın:

Kasılmaları durdurmaya çalışmayın.

Ağzına birşey sokmayın, bu çene ve dişlerde hasara neden olabilir.

Sunni solunum yapmaya çalışmayın, kasılmalar bitince solunum geri gelir.

Kendine tamamen gelinceye kadar su veya yiyecek vermeyin, bilinci yerinde değilken vereceğiniz gıda akciğerlere kaçabilir.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page