top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Barış Metin

Bu Ramazan Covid süreciyle Uykumuza Nasıl Etki Edebilir?

Güncelleme tarihi: 13 Mar 2021

Bu yıl ramazan ayı ve korona sürecini yine birlikte yaşayacağız. Bu dönemde çeşitli uyku bozuklukları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunlar uykusuzluk ve aşırı uyuma olabiliyor. en sık gördüğümüz sorunsa gece-gündüz ritminin kayması ve buna bağlı ortaya çıkan sorunlardır.


Ramazanda gece uykusu sahur nedeniyle bölünebileceğinden gündüz aşırı uykululuk gibi problemler oluşabilir. Bunun en önemli nedeni gece sahur nedeniyle uyanma ve buna bağlı uykunun tam alınamamasıdır. Ramazan ayında özellikle öğleden sonraları uyku bastırması oruç tutanlar için tanıdık bir durumdur. Çalışmak durumunda olanlarda bu uyku atakları verimsizliğe neden olabilir. Aşırı uyku bastırması dikkat ve bellek bozukluklarına da yol açar, bu nedenle beklenmeyen hatalar ve performans kayıpları görülebilir. Böyle durumlarda mümkünse öğleden sonra kısa bir şekerleme yapılması önerilir. Bu şekerlemeler 12-1 gibi yapılmalı bir saati geçmemelidir.


Ramazan döneminde sık yapılan hatalardan biri öğleden sonra uzun uyumaktır. Özellikle saat 2-3 den sonra yapılan şekerlemeler gece gündüz ritminin tepetaklak olmasına, gece uykusuzluğa neden olur. Ramazan ayı karantinayla birleşince insanlar evde çok fazla uyuma imkanı bulabilmektedir. Gece-gündüz rtiiminin bozulması sonucu aşırı yorgunluk, duygusal ve psikolojik problemler de görülebilmekte. Bu durumun gece-gündüz ritmimizi bozmasına izin vermemeliyiz. Ramazan ayında ritmimizi koruyabilmek için yatış ve kalkış rutinlerimizin olması ve bu rutinleri takip etmemiz önemlidir. Sabah erken saatte uyanmayıp geç saatlere kadar uyumaya devam etmek de ritmimizi bozan önemli bir hatadır. Öğleye kadar uyumamız, gece uykuya dalmamızı zorlaştıracaktır. Sabah kalktığımızda mutlaka pencereleri açıp gün ışığı almamız, uykudan uyanmamızı kolaylaştıracaktır.Uyku düzenini bozan bir diğer durum da yemek yenilip yatılması sonucu uykunun sindirim faaliyetlerine bağlı bozulmasıdır. Bu durumu engelleme için gece yatmadan ve sahurda ağır yenilmemesi önerilir. Uykuya yatmadan önce yağlı ve kızartma tarzı gıdalar tüketilmemelidir. Özellikle reflü rahatsızlığı olan kişiler yatmadan önce yemek yerlerse reflüleri kötüleşebilir. Reflü uykuyu bozan bir durumdur.


Ramazanda kronik hastalığı olan hastalarımızın uyku-uyanıklık ritmine özellikle dikkat etmesi gerekir. Düzenli ilaç kullananlar oruç tutup tutamayacaklarını, tutabilirlerse ilaçlarını hangi saatte almaları gerektiğini mutlaka doktorlarına danışsın. Tansiyon, damar tıkanıklığı, inme geçirmiş hastaların, epilepsi hastalarının düzenli ilaç kullanmaları ve uyku-uyanıkık döngülerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page